Historia Naszej Parafii
Początki Parafii i budowa kościoła:
Pierwsze wzmianki o Dobryninie pochodzą z 1618r. Znajdowały się tu wówczas kopalnie rudy darniowej, z której uzyskiwano żelazo. Kuźnice z Rzemienia i Dobrynina dostarczały surowca miejscowemu kowalstwu i ślusarstwu. W 1905r. spółka wodna (Gustaw Szaszkiewicz) przystąpiła do prac melioracyjnych. Wówczas to, na odzyskanych terenach torfowiskowych w Dobryninie, założono pierwsze pole doświadczalne, na którym wykonano pierwsze siewy. Jeszcze w 1911 r. wydobywano tu torf dla celów opałowych. W 1921 r. liczba mieszkańców wynosiła 728 osób. Początki szkoły w Dobryninie przypadają natomiast na lata 1888-
Budowa kościoła parafialnego w Dobryninie przypadała na bardzo trudny okres polskiej historii. To dzięki opiece Matki Najświętszej i ofiarności parafian powstał on w szybkim tempie. Zbudowano go w latach 1957-
Najnowsza historia:
Obecnie proboszczem parafii pod wezwanie NMP Królowej Polski w Dobryninie od 17.08.2014r. jest ks. mgr Andrzej Jurusik, a w duszpasterstwie pomaga księdzu proboszczowi katecheta, ks. Adam Bezak. Troska duszpasterzy o sprawy Boże wciąż owocuje. W parafii działają:
Róże różańcowe
Akcja Katolicka
Caritas
Nadzwyczajni szafarze
„CNG – Całkiem Normalna Grupa” – Grupa Apostolska
- DSM – Dziewczęca Służba Maryjna
W kościele parafialnym pod wezwanie NMP Królowej Polski w Dobryninie (dekanat Mielec-południe), prowadzone są nabożeństwa w dni powszednie. Na szczególną uwagę zasługuje w każdą Środę nowenna do Matki Bożej Nieustającej Pomocy. W Czwartek po Mszy Św. wieczornej nowenna do Św. Józefa. oraz Piątek – gdzie oprócz Koronki do Miłosierdzia Bożego w każdy Pierwszy Piątek miesiąca duża część parafian oraz grup działających w parafii uczestniczy w Sakramencie Pokuty oraz Komunii Św. wynagradzającej.
24.08.2020r. wznowiła oficjalne działanie Dziewczęca Służba Maryjna – DSM. W tym samym dniu poświęcono odnowione charytatywnie przez Pana Adama Puszkara (z Legnicy) i Andrzeja Ziomek figur św. Józefa i Jezusa Miłosiernego. Poświęcenia figur i błogosławieństwa dziewcząt dokonał goszczący u nas na zaproszenie ks. proboszcza, ks. bp. Mirosława Gucwa – urzędujący w diecezji Bouar w Republice Środkowoafrykańskiej.
2.10.2021r. Ks. bp. Leszek Leszkiewicz podczas wizytacji kanonicznej, udzielił naszej młodzieży Sakramentu Bierzmowania.
Misje Święte w parafii odbywają się zwykle co 10 lat. Misje to wyjątkowy czas szukania i poznawania Boga, odkrywania Jego miłości, otwierania przed Nim swego serca i rozpoznawania Jego woli w swoim życiu. Ostatnie Misje wraz z rekolekcjami i nauką dla parafian przeprowadził Ks. mgr Andrzej Rams 24-30.04.2022r. Był to czas modlitwy, zaglądnięcia we własne sumienia, odpowiedzi na pytania i odnowienia masowo aktów małżeńskich.
W dniu 28.01.2022r. parafia przez ręce wikariusza ks. Adama Bezaka, odebrała w świątyni od O.Azariasza relikwie błogosławionego Carlo Acutisa które zostały przywiezione prosto z Asyżu. Wspólna inicjatywa posługujących księży oraz Andrzeja Ziomka wraz z Agnieszką Krasucką ( Wspólnota Guadalupe z Lublina) zaowocowało oficjalnym wprowadzeniem Relikwi 23.07.2022 z udziałem Dziekana: ks. Ryszarda Biernata, podczas corocznego 3 dniowego spotkania młodych w Dobryninie. Bł Carlo stał się patronem działającej grupy apostolskiej i naszej parafialnej młodzieży.
W dniu 18.08.2023r. dzięki wspólnym wysiłkom P. Andrzeja Ziomek, s. Lidii Strzelczyk przyjęła z rąk s. Grażyny Ziomek Relikwie Świętego Jana Bosko z Rzymu. Wraz z otrzymanymi Relikwiami Jana Pawła II, o które w tym samym czasie zabiegał proboszcz parafii ks. mgr Andrzej Jurusik, zostały one uroczyście wprowadzone 26.08.2023r. na stałe przez ks. bp. Mirosława Gucwa, odwiedzającego naszą parafię podczas kolejnego 3 dniowego spotkania młodych w Dobryninie. Obie relikwie pierwszego stopnia, przeznaczone są do kultu publicznego. (Św Jan Bosko w 2022r stał się patronem działającej grupy apostolskiej i naszej parafialnej młodzieży). Ozdobny relikwiarz został wykonany i ofiarowany przez Pana Wojciecha Kaszuba. Podczas spotkania 25 Sierpnia Parafia gościła kopię Cudownego Płaszcza matki Bożej z Guadalupe, którym błogosławieństwo parafian i kapłanów dokonał ks. Andrzej Dernoga.
Nasi Rodacy :
Ks. Roman Jemioło –przyjął święcenia w 1969r. Obecnie emeryt.
Ks. dr Wojciech Gałda –
Ks. mgr Wiesław Białek
Ks. mgr Andrzej Augustyn–
Ks. dr Tomasz Bierzyński – przyjął święcenia w 2010r.
S. Grażyna Ziomek. Do zgromadzenia Sióstr Salezjanek CMW wstąpiła w 1985r., a w 1989r. złożyła śluby wieczyste.
S. Lidia Strzelczyk również zgromadzenie Sióstr Salezjanek. Radna Generalna w zgromadzeniu CMW – Córek Maryi Wspomożycielki. I-sze śluby zakonne przyjęła w 1991r., a śluby wieczyste w 1997r.
Zgromadzenie Córek Maryi Wspomożycielki (znane jako Siostry Salezjanki) zajmuje się wychowaniem dzieci i młodzieży. Założył je św. Jan Bosko i św. Maria, Dominika Mazzarllo w 1872 roku.
S. Agata Moskal, Służebniczka Dębicka
S. Kwiryna Lewandowska, Służebniczka Dębicka
S. Agnieszka Krzak – Zgromadzenie Sióstr Miłosierdzia św. Wincentego a Paulo – Szarytka. Pierwsze Śluby przyjęła 2019r. Data powołania liczona jest od 08.12.2012r.
S. Maria Kostecka–
Ks. Stanisław Smaga –
Ks. Wojciech Zygmunt – I proboszcz parafii Dobrynin
Ks. mgr Ryszard Banach –
Ks. Józef Worek –
Ks. Mieczysław Głowa-
Ks. Andrzej Wanat–
Ks. Józef Wójcik–
Ks. mgr Andrzej Koterba –
Ks. Marek Kula–
Ks. mgr Czesław Ciurej–
Ks. lic. Ryszard Bojdo–
Ks. mgr Wiesław Czaja–
Ks. mgr Janusz Rząca–
Ks. mgr Marek Wielgosz–
Ks. mgr Piotr Dymiński-
Ks. mgr Andrzej Jurusik od 17.08.2014 –
Ks. mgr Adam Bezak-
Wybrane zdjęcia z archiwum:
Copyright © Parafia Dobrynin 2023